www.bronisze.com.pl

Aktualności

NIEZAPOMINAJKA (MYOSOTIS)

Main pic news blue 3374250 1920

Niezapominajka (niezabudka) – rodzaj roślin należących do rodziny ogórecznikowatych. Rodzaj obejmuje około 100 gatunków roślin zielnych. Występuje głównie w strefie klimatu umiarkowanego na obu półkulach. W Polsce dziko rośnie 13 gatunków.

Niezapominajki ogrodowe idealnie sprawdzają się w ogródkach skalnych, są ozdobą rabat, obrzeży ścieżek, klombów, tarasów i balkonów.

Niezapominajka jest dwuletnią byliną , dorasta do 30 cm wysokości. Niebieskie pachnące kwiaty z żółtym środkiem kwitną od wczesnej wiosny aż do czerwca, tworząc gęste kobierce. Rośliny dobrze rosną na stanowisku słonecznym jak i zacienionym. Niezapominajki dobrze komponują się z innymi wiosennymi roślinami jak bratki czy stokrotki oraz z roślinami cebulowymi. Corocznie od 2002 roku 15 maja obchodzimy Święto Polskiej Niezapominajki (święto przyrody). Akcję zapoczątkował redaktor radiowej Jedynki, Andrzej Zalewski.

Ciekawe odmiany niezapominajek to Snowsylva (o białych kwiatach), Rosylva (o różowych kwiatach), Nina Blue (o niebieskich kwiatach) oraz Nina Rosea (karłowa, różowa).

Na Rynku Hurtowym w Broniszach dostaniemy niezapominajki w trzech podstawowych kolorach niebieskim, białym i różowym.  Niezapominajki sprzedawane są na paletkach (10 sztuk na paletce), cena 3 złote za sadzonkę.

autor wpisu:A. P.