www.bronisze.com.pl

Aktualności

Peperomia

Main pic news peperomia 2

Peperomia, czyli pieprzówka to rodzaj roślin z rodziny pieprzowatych. Do rodzaju peperomii należy kilkaset gatunków roślin, występujących w naturze w obszarze tropikalnym Ameryki Południowej, Środkowej i częściowo w Afryce.

Peperomia to bardzo ciekawa, dość popularna roślina doniczkowa. Często gości w naszych domach.

Peperomia wymaga stanowiska jasnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego. Lubi światło rozproszone. Nie lubi zbytniego podlewania, gdyż łatwo dochodzi do gnicia korzeni i ogonków liściowych (podlewamy na podstawkę). Optymalna temperatura uprawy około 18–20℃, w okresie zimowym temperatura może być niższa, ale nie mniej niż 10℃.

W okresie intensywnego wzrostu nawozimy raz na dwa tygodnie nawozami wieloskładnikowymi.

Na Rynku Hurtowym w Broniszach dostaniemy peperomie. Małe rośliny są bardzo korzystnych cenach od kilku do kilkunastu złotych za doniczkę.

.
Peperomia

Do najbardziej popularnych należą:

Peperomia tępolistna (Peperomia obtusifolia) – osiąga wysokość około 30–40 centymetrów. Charakteryzuje się jasnozielonymi liśćmi, szerokoowalnymi.

Peperomia srebrzysta (Peperomia Sandersa) – jest byliną osiągającą  wysokość około 20 centymetrów. Liście mięsiste, szerokoowalne z ostrymi zakończeniami. Liście są zielone ze srebnymi paseczkami osadzone na czerwonych ogonkach.

Peperomia kędzierzawa (Peperomia caperata) – osiąga wysokość około 15–20 centymetrów. Jej ozdoba są pomarszczone liście, jajowate lub sercowate, lśniące z wyraźnym unerwieniem.

Peperomia hope (Peperomia tetraphylla Hope) – wyjątkowo piękna, ceniona przez miłośników roślin i kolekcjonerów peperomii. Roślina ta ma wyjątkowy pokrój i ciekawe ulistnienie. Posiada grube, długie zwisające pędy, na których występują regularnie osadzone zaokrąglone listki, zebrane w okółkach.

.
Peperomia

Autor informacji: AK

autor wpisu: P. J.