www.bronisze.com.pl

Aktualnościpowrót

MIECZYK (gladiola)

Main pic news img 4324

Mieczyk należy do rodziny kosaćcowatych. W naturze występuje w ciepłych obszarach Europy, Bliskiego Wschodu i południowej Afryki. Nazwa tej rośliny pochodzi od łacińskiego słowa gladius i oznacza miecz.

W rodzinie kosaćcowatych spotkamy różne, ciekawe mieczyki jak abisyńskie, błotne, italicus, dalenii i oczywiście te najbardziej popularne znane z naszych ogrodów. W szerszej uprawie znane od drugiej połowy XIX wieku, kiedy to wyhodowano pierwsze odmiany wielkokwiatowe. Odmianę tę nazwano mieczykiem gandawskim.

Kwiaty mieczyków mają szeroką paletę barw, od jasnych kolorów poprzez ciepłe pastele i ogniste czerwienie i fiolety. Są też o płatkach dwubarwnych. Kwiaty mieczyków mogą być bardzo duże (mieczyki wielkokwiatowe) lub drobne. Często ich brzegi są fryzowane. Mieczyki sadzimy do gruntu od końca kwietnia do końca maja. Lubią podłoże żyzne, lekko kwaśne, przepuszczalne. Idealna głębokość sadzenia to 10 do 15 cm.

Mieczyki wyglądają pięknie na rabacie, w ogrodzie i w wazonie. Są bardzo trwałe, zachowują swoją świeżość nawet przez 10 dni.

Mieczyki wielkokwiatowe mogą osiągać wysokość nawet do półtora metra. Gladiole chętnie wykorzystują floryści do dekoracji rezydencji, pałaców, sal bankietowych, kościołów jak do robienia kompozycji w naczyniach.

Autor informacji: AK

 

 

autor wpisu:A. P.