www.bronisze.com.pl

Aktualności

Pierwiosnek kubkowaty

Main pic news pierwiosnek

Zimą chętnie kupujemy do dekoracji wnętrz, mieszkań rośliny kwitnące. Jedną z takich perełek może być pierwiosnek kubkowaty zwany także pierwiosnkiem pokojowym lub prymulką pokojową. Roślina należy do rodziny pierwiosnkowatych, pochodzi z Chin i Tajlandii. W Polsce uprawiana jako roślina doniczkowa, pokojowa lub jednoroczna w gruncie.

Liście prymulki są owalne lub sercowate, długoogonkowe w kolorze jasnej zieleni. Kwiaty bardzo ciekawe o nierównych szypułkach, zebrane w gęstym baldaszku. Najczęściej spotykane kolory kwiatów to odcienie lila, niebieskiego, różu, purpury i bieli. Cechą charakterystyczną prymulki pokojowej jest zielone oczko.

Roślina kwitnie od listopada do lutego. Gruczołowate włoski wytwarzają substancję  piriminę, która u alergików może wywołać niegroźne podrażnienia skóry. Pierwiosnek kubkowaty lubi miejsca jasne, ale nie nastawione na bezpośrednie działanie słońca. Dobrze czuje się w widnej kuchni lub łazience. Nie toleruje suszy, ale nie znosi zalania i moczenia liści. Podłoże musi być zawsze lekko wilgotne.
Optymalna temperatura to 16 – 20 stopni C. Pierwiosnek kubkowaty dobrze pielęgnowany może być ozdobą naszych pomieszczeń przez kilka sezonów. Po przekwitnięciu rośliny oczyszczamy z zaschniętych kwiatostanów, suchych liści i ograniczamy podlewanie. Przenosimy je na okres około 1,5 miesiąca w chłodniejsze miejsce (optymalna temperatura od 12 do 15 stopni C). Po okresie tak zwanego spoczynku rośliny przesadzamy do nowych doniczek z żyzną, próchniczną , przepuszczalną ziemią (odczyn lekko kwaśny) i wystawiamy na zewnątrz do ogrodu, na taras lub balkon. Jesienią ponownie wnosimy do pomieszczeń i czekamy na pierwsze pączki kwiatowe i ponowne kwitnienie.

Pierwiosnek kubkowaty jest dostępny na Rynku Hurtowym w Broniszach. Za doniczkę zapłacimy od 8,00 do 10,00 złotych.

Autor informacji: AK

.

.

autor wpisu:P. J.