Loader 19cb1c8a677ce8c89b52d961d51305a179552ef0a7371da28851ade7885fd4a2

www.bronisze.com.pl

Aktualności

WRACA MODA NA ZAPOMNIANE WARZYWA

Main pic news img 7295  3

Od pewnego czasu obserwujemy nowe trendy żywieniowe. Jednym z nich jest powrót do zapomnianych warzyw. Do tej grupy możemy zaliczyć między innymi : topinambur, kard, salsefię, boćwinę, rzepę i brukiew (karpiel) i skorzonerę.

Kilkadziesiąt lat temu warzywa te gościły regularnie na naszych stołach, a nasze babcie wiedziały co można z nich wyczarować.

Zapomniane warzywa, ze względu na bardzo cenne właściwości, wracają do łask, podbijając na nowo serca restauratorów i konsumentów.

Topinambur (słonecznik bulwiasty) to roślina z rodziny astrowatych, pochodzi z Ameryki Północnej. W Europie znany od XVII wieku. Słonecznik bulwiasty wytwarza podziemne jadalne bulwy. Bulwy mogą mieć barwę żółtą, różową, czerwoną, brązową lub fioletową, natomiast miąższ jest biały lub lekko kremowy. Topinambur ma słodki, lekko orzechowy smak. Bulwa topinambura obniża poziom cukru we krwi, cholesterol, reguluje ciśnienie, działa przeciwrakowo. Topinambur zawiera liczne witaminy jak A, E, K, B6, C oraz minerały wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód cynk.

Topinambur możemy podawać gotowany, pieczony, możemy go używać w sałatkach i zupach. Surowy może być zamiennikiem cytryny. Na Rynku w Broniszach dostaniemy topinambur pochodzący z polskiej produkcji jak i z importu. Cena kilograma kształtuje się na poziomie 8 – 10 złotych za kilogram.

Skorzonera (czarne korzonki, wężymord) – to kolejna roślina z rodziny astrowatych. Pochodzi z południowej i środkowej Europy oraz części Azji. Jadalną częścią tej rośliny są korzenie. Pod ciemną skórką skrywa się biały miąższ, w smaku zbliżony do szparagów, ale nieco bardziej mączny.

Warzywo to zawiera dużo węglowodanów oraz składników mineralnych, takich jak potas, magnez, sód, fosfor, żelazo, karoten i wapń. W korzeniach skorzonery znajdziemy także witaminy E, B1, B2, i C oraz fruktozę. Produkt ten wzmacnia i wspomaga układ immunologiczny, polecany jest osobom chorym na cukrzycę. Skorzonera zapobiega także starzeniu się skóry, leczy trądzik i zmiany skórne.

Czarne korzonki podajemy gotowane z wody, zapiekane, są świetnym dodatkiem do jajecznicy lub omletu. Na Rynku w Broniszach dostaniemy skorzonerę z importu, pakowana w opakowania kartonikowe o wadze 500 gram lub 1000 gram. Za kilogram czarnych korzonków trzeba zapłacić 14 złotych.

Brukiew (karpiel) –odmiana kapusty rzepak, roślina należąca do rodziny kapustowatych. Odstawiona do lamusa na wiele lat. Powoli wraca do łask, ma bowiem wiele zdrowotnych zalet. Można ja przyrządzać na wiele sposobów między innymi wyciskać z niej sok, dodawać do surówek, gotować, dusić, piec. Zawiera wiele cennych witamin jak A, B1, B2, B5, B6, B9, B12, C, D, K,  a także składników mineralnych wapń, fosfor, sód, cynk, miedź, żelazo i siarkę. Zawiera karoten i błonnik pokarmowy. Brukiew ma działanie oczyszczające, wspomaga pracę śledziony, wątroby i zapobiega dolegliwością dróg żółciowych. Karpiel zawiera także cenny związek chemiczny glukozynolanam, który działa antyrakowo. Brukiew sprzedawana jest w workach raszlowych o wadze 15 kilogramów. Za takie opakowanie zapłacimy 70 złotych.

     Topinambur

 Skorzonera

 Brukiew

 

autor wpisu:M. K.

Dane kontaktowe

Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A.
05-850 Ożarów Mazowiecki, ul. Poznańska 98, Bronisze, Polska (zobacz na mapie)
NIP:
534-10-15-459
Regon:
011160382
telefon:
+48 22 721 55 10
fax:
+48 22 721 55 00

Zapisz się do newslettera

Chcesz być na bieżąco, zapisz się do newslettera

Na Twój adres e- mail wysłane zostanie potwierdzenie, które prosimy aktywować.