Zapisz się na warsztaty florystyczne

www.bronisze.com.pl

Aktualności

Z babcinego parapetu

Main pic news img 0841 1

 

ANGINKA – zapomniana roślina doniczkowa

 

Pelargonia pachnąca (Pelargonium graveolens) gatunek rośliny należący do rodziny bodziszkowatych. Nazwa zwyczajowa: anginka, anginowiec, geranium lub cytrynka. Roślina pochodzi z Afryki.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu anginkę spotkać można było w większości polskich domów, biur. Była jedną z najpopularniejszych roślin.

Dziś niestety to rzadkość. Roślina ma bardzo  intensywne pięknie pachnące liści (cytrynowe, różane lub o zapachu gałki muszkatułowej). Posiada niesamowite właściwości lecznicze.

W Polsce uprawiana jako doniczkowa roślina pokojowa. W okresie letnim jest ozdobą balkonów, werand, tarasów  oraz ogrodów. Uprawiana ze względu na piękny zapach. Wytwarzana przez nią olejki eteryczne mają szerokie zastosowanie w przemyśle cukierniczym i perfumeryjnym. Liście geranium możemy dodawać do herbaty lub robić z niej napary. Takie ziołowe herbatki mają właściwości prozdrowotne. Geranium ma silne działanie przeciwzapalne, działa przeciwbólowo, łagodzi obrzęki, zabija bakterie i wirusy oraz obniża ciśnienie krwi. Anginka wpływa na podnoszenie odporności organizmu.

Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, zimą wymaga obniżenia temperatury .Jest rośliną światłolubną, wrażliwą na nadmiar wody (podlewamy miękką wodą). Nieodporna na mróz. W okresie jesiennym musi być przeniesiona do pomieszczeń. Systematyczne uszczykiwanie wierzchołków pędów powoduje, że roślina rozkrzewia się i ma ciekawy pokrój.

Na Rynku Hurtowym w Broniszach dostaniemy geranium o różnych zapachach liści. Cena 15 złotych za doniczkę.

.

 

autor wpisu:A. P.

Dane kontaktowe

Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A.
05-850 Ożarów Mazowiecki, ul. Poznańska 98, Bronisze, Polska (zobacz na mapie)
NIP:
534-10-15-459
Regon:
011160382
telefon:
+48 22 721 55 10
fax:
+48 22 721 55 00

Zapisz się do newslettera

Chcesz być na bieżąco, zapisz się do newslettera

Na Twój adres e- mail wysłane zostanie potwierdzenie, które prosimy aktywować.