www.bronisze.com.pl

Aktualnościpowrót

Agri Renaissance - wizyta studyjna partnerów projektu na Litwie

Main pic news agri renaissance logo

W marcu 2019 r., odbyła się na Litwie wizyta studyjna partnerów projektu Agri Renaissance „Innowacje na rzecz renesansu europejskiego sektora rolno-spożywczego”. Gospodarzem wizyty była Narodowa Agencja Płatnicza, podlegająca Ministerstwu Rolnictwa Republiki Litewskiej.

Projekt Agri Renaissance jest jednym z projektów europejskiego programu Interreg Europa, którego celem jest współpraca między regionami Europy w różnych sektorach; w  sektorze rolno-spożywczym projekt nosi nazwę Agri Renaissance. W projekcie bierze udział pięć rolniczych regionów Europy, są to: la Rioja w Hiszpanii, który jest jednocześnie liderem projektu, Calabria we Włoszech, Region centralny w Portugalii, Litwa jako kraj (ze  względu na wielkość swojej powierzchni) oraz Mazowsze, jako największe zagłębie   produkcji owocowo-warzywnej w Polsce. Partnerem projektu z ramienia Mazowsza są:  Urząd Marszałkowski oraz Agencja Rozwoju Mazowsza.

Celem projektu jest stymulowanie współpracy w ramach sektora rolno-spożywczego oraz zwiększenie jego możliwości badawczo-rozwojowych. Uczestnicy projektu, przewidzianego na 3 lata, przeprowadzają, wspólnie z zainteresowanymi instytucjami danego regionu, diagnozę sektora rolno-spożywczego, oceniają środki wsparcia oraz politykę poszczególnych regionów w obszarach: badanie i innowacje, współpracę publiczno-prawną oraz sieciują sektor rolny z innymi dziedzinami. Na podstawie wspólnych prac powstają Regionalne Plany Działań, a na zakończenie całego projektu – propozycje rozwojowe dla każdego z  uczestniczących regionów w oparciu o najlepsze wzorce jego uczestników. Na Litwie, oprócz prac studyjnych, zwiedziliśmy nowoczesne zakłady przemysłu rolno-spożywczego zbudowane ze środków unijnych, ale szczególne zainteresowanie wzbudziła przedstawiona nam platforma internetowa, poświęcona prezentacji i promocji systemu innowacji na Litwie. Dzięki platformie można szybko nawiązać współpracę w zakresie innowacji oraz badań - umożliwia ona szybki bezpośredni kontakt naukowców oraz wynalazców z  przedstawicielami biznesu.

Rynek Hurtowy Bronisze został poproszony do udziału w projekcie ze względu na swoja rangę i rolę jaka pełni w sektorze rolno-spożywczym na Mazowszu oraz Europie. Operatorzy Rynku współpracują ze wszystkimi rolniczymi regionami Europy, na przykład z  podmiotami Litwy mieliśmy w ostatnim roku prawie 6 tysięcy relacji handlowych. Rewizyta wszystkich partnerów na Mazowszu będzie miała miejsce we wrześniu br. w programie przewidziano  między innymi zwiedzanie naszego nowego kompleksu hal pod nazwą Galeria Hurtu  prezentującą najnowocześniejsze rozwiązania logistyczno-techniczne. Rynek Hurtowy reprezentowała Joanna Kozłowska, Wiceprezes Zarządu Dyrektor Biura Promocji i Rozwoju Rynku.

Więcej informacji o projekcie Agri Renaissance i innych działaniach prowadzonych przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, znajdą Państwo na stronie: https://innowacyjni.mazovia.pl

.

.

autor wpisu: P. J.

Dane kontaktowe

Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A.
05-850 Ożarów Mazowiecki, ul. Poznańska 98, Bronisze, Polska (zobacz na mapie)
NIP:
534-10-15-459
Regon:
011160382
telefon:
+48 22 721 55 10
fax:
+48 22 721 55 00

Zapisz się do newslettera

Chcesz być na bieżąco, zapisz się do newslettera

Na Twój adres e- mail wysłane zostanie potwierdzenie, które prosimy aktywować.