www.bronisze.com.pl

Aktualnościpowrót

Rzodkiewka (Raphanus sativus var.sativus)

Main pic news rzodkiewki

Rzodkiewka jest odmianą rzodkwi zwyczajnej która obejmuje trzy odmiany i wiele kultywarów.

Czerwona rzodkiewka znana jest od wielu tysięcy lat, w Egipcie uprawiana była już 2000 lat temu.

W krajach azjatyckich (Indie, Chiny, Japonia) uprawiana jest głównie rzodkiew oleista, z której nasion wytłacza się olej jadalny.

W kuchni spożywa się ją na surowo, bądź gotowaną. Idealnie komponuje się z sezonowymi surówkami, sałatkami, twarożkami. Może być spożywana w formie kiszonki jako przystawka obiadowa. Młode rzodkiewki możemy spożywać wraz z zielonymi listkami.

Rzodkiewki posiadają liczne właściwości i wartości odżywcze. Zawierają mało kalorii, a dużo cennych witamin i minerałów.

Rzodkiewka wspomaga trawienie, ułatwia pracę wątroby, a także działa żółciotwórczo i żółciopędnie.

Ma także działanie wykrztuśne, pomaga w problemach z kaszlem, a fototerapia poleca to cenne warzywo przy dolegliwościach astmatycznych i oskrzelowych. Rewelacyjnie działa na nasze włosy i paznokcie, zapobiega ich łamaniu.

Rzodkiewka to bomba witaminowa, zawiera liczne witaminy (C, B1, A, K, B6) oraz niezbędne minerały jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk.

Rzodkiewki dostępne są prawie cały rok, ale najlepiej smakują te wiosenno-letnie. Poszczególne odmiany rzodkiewek różnią się wielkością, kształtem, kolorem oraz stopniem ostrości od łagodnego do bardzo ostrego. W ofercie producentów mamy rzodkiewki czerwone (najbardziej popularne i najczęściej występujące w obrocie), białe, czarne, dwukolorowe (biało-czerwone), ale wszystkie typy mają podobną wartość odżywczą i wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Rzodkiewki wykazują działanie antybakteryjne i przeciwzapalne dzięki zawartości, a to wszystko za sprawą zawartej w nich siarce i olejkowi gorczycowemu. Zawierają także kwercetynę – związek o silnych właściwościach przeciwzapalnych.

Jedzmy rzodkiewki, bo to ich czas. Na Rynku Hurtowym w Broniszach dostaniemy rzodkiewki krajowe w cenie od 2,30 do 2,75 pęczek. Dostępna jest także rzodkiew biała podłużna w cenie od 2,75 do 3,50 za kilogram. (notowania cenowe z dnia 12/05/2020)

Autor informacji: AK

autor wpisu: P. J.

Dane kontaktowe

Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A.
05-850 Ożarów Mazowiecki, ul. Poznańska 98, Bronisze, Polska (zobacz na mapie)
NIP:
534-10-15-459
Regon:
011160382
telefon:
+48 22 721 55 10
fax:
+48 22 721 55 00

Zapisz się do newslettera

Chcesz być na bieżąco, zapisz się do newslettera

Na Twój adres e- mail wysłane zostanie potwierdzenie, które prosimy aktywować.