Loader

www.bronisze.com.pl

Aktualności

AKSAMITKA (TAGETES)

Main pic news marigold 4403956 1920

Rodzaj roślin jednorocznych z rodziny astrowatych. W obrębie tego gatunku możemy spotkać ponad 50 gatunków. Najbardziej znane i najczęściej występujące gatunki to:

  • Aksamitka wzniosła
  • Aksamitka rozpierzchła
  • Aksamitka wąskolistna
  • Aksamitka drobna
  • Aksamitka błyszcząca
  • Aksamitka lunulata

Roślina ta doskonale sprawdza się na ogrodowych rabatach, sadzona na obwódki samodzielnie lub w połączeniu z innymi gatunkami oraz do skrzynek, donic na balkony i tarasy.

Aksamitki potocznie nazywane są turkami. Roślina w naturze występuje na kontynencie amerykańskim (Ameryka Środkowa i Ameryka Południowa). Kwiaty aksamitek rozwijają się pojedynczo na bardzo rozgałęzionych łodygach. Rośliny te kwitną od maja do późnej jesieni, do pierwszych przymrozków.

Na Rynku Hurtowym w Broniszach w ofercie producentów są trzy najpopularniejsze gatunki aksamitki.

Aksamitka wzniosła, zwana także wyniosłą (Tagetes erecta) tworzy kwiaty pełne w kształcie półkuli o średnicy od 10 do 12 centymetrów. Rośliny osiągają wysokość od 45 do 75 centymetrów, niektóre odmiany dorastają nawet do metra. Gatunek ten lubi ogławianie, co pobudza je do dalszego kwitnienia. Charakteryzuje się liśćmi głęboko powycinanymi, ząbkowatymi o długości nawet do kilkunastu centymetrów. Roślina ta nadaje się na kwiat cięty, do mini bukiecików. Jest wyjątkowo trwała, długo cieszy nasze oczy po wstawieniu do wazonu.

Aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula) tworzy znacznie mniejsze, drobniejsze kwiaty, o średnicy około 6 centymetrów. W zależności od odmiany mogą to być kwiaty pojedyncze, półpełne i pełne o pięknych słonecznych odcieniach żółci, pomarańczy, czerwieni i delikatnego brązu. Osiąga wysokość około 60 centymetrów. Jest typową rośliną balkonową i ogrodową.

Aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia) jest miniaturką. Drobna, bardzo delikatna roślinka o pojedynczych kwiatach o średnicy około 2 centymetrów. Osiąga wysokość do 30 centymetrów. Ma silnie rozgałęzione łodygi i pierzastodzielne liście. W nasadzeniach ogrodowych, parkowych tworzy przepiękne dywany kwietne.

Aksamitka jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie. Wymaga stanowiska słonecznego, toleruje także półcień. Lubi glebę żyzną, przepuszczalną oraz regularne podlewanie.

 

Autor informacji: AK

 

autor wpisu:A. P.

Dane kontaktowe

Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A.
05-850 Ożarów Mazowiecki, ul. Poznańska 98, Bronisze, Polska (zobacz na mapie)
NIP:
534-10-15-459
Regon:
011160382
telefon:
+48 22 721 55 10
fax:
+48 22 721 55 00

Zapisz się do newslettera

Chcesz być na bieżąco, zapisz się do newslettera

Na Twój adres e- mail wysłane zostanie potwierdzenie, które prosimy aktywować.